Metro Fm

Yabancı Müziğin En Bilinen Adresi Metro Fm
Radyo, elektromanyetik dalgalar aracılığıyla gönderilen ses modülasyonlarını önce elektronik ortama daha sonra ses çeviren elektronik bir cihazdır. Radyoyu icat eden ise Marconi dir. Türkiye’de ise radyo denince akla radyo istasyonları ve radyo alıcıları gelmektedir. Radyo alıcısı hali hazırda herkesin evinde bulunan elektronik cihazlardır. Yine ülkemizde radyoculuk yıllardır var olmakla birlikte çeşitli radyo kurumları da hayatımızda varlıklarını aktif olarak sürdürmektedir. Bunlar içerisinde ise en köklü olanlarından Metro FM dinle karşımıza çıkmaktadır.

Metro FM, 14 Temmuz 1992 tarihinde Quenn’in ‘’Radio Ga Ga’’ şarkısı ile İstanbul’dan yola çıkarak ulusal yayın yapan bir radyo istasyonudur. Metro FM Türkiye’de ilk yabancı müzik yayını ve ilk Türkçe pop müzik yayını yapan özel kuruluştur. Ayrıca radyo Türk sat 2A uydusu, internet ya da cihaz uygulama indirme platformlarından da dinlenebilmektedir. Uzay gruba bağlı yayın yapan bu radyo merkezi uzun sürede buraya bağlı çalışmıştır. Ancak Holdingin hisselerine el koyulması üzerine bir süreliğine devletin eline geçen Canlı Metro FM 2005 yılında Canwest’e satılmıştır. 2007 yılındaki ekonomik krizden dolayı Canwest Metro FM de dâhil olmak üzere Süper FM, Joy FM ve Joy Türk’ü Actera Grup şirketlerinden olan Spectrum Medya’ya devretmiştir.

Ülkemizde hala aktif olarak yayın hayatına devam etmekte olan Metro FM, kurulduğu günden bu yana hala sevilerek dinlenmekte ve çok sayıda takipçisi olan bir radyo istasyonudur.